Kauplus avatud
E-R 9-18
L 10-14

Väike-Patarei 5, Tallinn
tel. 5306 1223
info@majatohter.ee

Majatohtri keeduvärv

HETKEL ON SAADAVAL ITAALIA PUNAST KEEDUVÄRVI 9L ANUMATES!

Puhasta
Tootekood: - Kategooria: Sildid: , , , ,

Kirjeldus

Traditsiooniline keeduvärv.
Koostis: vesi, värvipigment, rukkijahu, raudsulfaat, sool. Vajadusel lisandina linaõlivärnits (muudab värvi tugevamaks)

Lisaks traditsioonilistele falun (rootsi) punasele, ookerkollasele, itaalia punasele ja rohelise umbra toonidele on keeduvärvi võimalik valmistada peaaegu igat tooni.

Keeduvärvi ajaloost
Punast värvi kasutati 17. ja 18. sajandil peamiselt kõrgema seisuse majadel, 19. sajandil muutus see eelkõige talumajade värviks. Valgete nurkadega punane maja sai 20. saj. alguses Rootsi sümboliks ja punase värvi kasutamine saavutas tollal ka kõrgpunkti.

Punaseks värvitud puitmajad väljendasid jõukust ja ühiskondlikku staatust. Tollest ajast pärinevad punased tellishooned on sellesama stiili näited. Linnaametnikud andsid käsu peatänavate majade fassaadid punaseks võõbata enne kuninglike külaliste saabumist.

Eestisse saabus rootsi värv koos rootsi ajaga ja levis eelkõige just saartel ja Lääne-Eestis. Taluhooned värviti tavaliselt mitme talu peale talgute korras ja värvi keedeti korraga suures koguses. Nii säästeti raha ja elati ühtlasi ka sotsiaalst elu.

Rootsi värvi on tihtipeale nimetatud ka Faluni punaseks Faluni Stora Kopparbergi (Suure Vasemäe) kaevandusest saadava raudoksiidi tõttu ning seda on toodetud alates 1500 aastate keskpaigast maagi kaevandamise kõrvalsaadusena. See pigment on olnud traditsioonilise punase rootsi värvi valmistamisel levinuim. Faluni punane ei tähista seega mitte punast rootsi värvi, vaid punast pigmenti.

Keeduvärvi omadused
Rootsi värvid on odavad ja keskkonnasõbralikud hästi katvad mattvärvid. Nad on veega lahjendatavad, kergesti peale kantavad ning ei moodusta niiskuskindlat kilet. Teatud määral kaitsevad nad ka puitu lagunemise eest. Värvitüüp kinnitub hästi hööveldamata puidule, hööveldatud või siledal pinnal seevastu on nakkumine halvem. Värvida ei tohiks kõrvetava päikese paistel, sest kui värv liiga kiiresti kuivab, ei saa see vastupidav.

Soovitav pole värvida lehtpuu materjalist katuseid, samuti ka katuseid, mis on üle 10-15 aasta vanad, neil pole värv püsiv. Kui soovitakse värvida seinu tumedamas toonis värvimullaga, siis on soovitav sellele lisada iga 7,5 kg kohta 0,5 kg musta või siis iga 7 kg kohta 1 kg caput mortum pruuni värvimulda.

Rootsi värvil, eriti küllastunud punasel, on pikk eluiga. Võrreldes kõikide kättesaadavate värvitüüpidega on rootsi värv eriti hästi hooldatav – ainult puhtaks harjata ja üle värvida. Vanad rootsi värviga võõbatud pinnad puhastatakse teras- või juurharjaga lahtisest värvist ja samblikust. Seejärel puhastatakse fassaad tolmust, väljakerkinud naelapead lüüakse sisse. Kahjustatud laudis asendatakse uuega.

loe keeduvärvi kohta rohkem renoveeri.net lehelt.

Lisainfo

Kogus

9L