„Lalitavistara: ajaloolise Buddha kujunemise lugu“ on elulooraamat, milles kirjeldatakse Siddhārtha Gautama ehk ajaloolise Buddha noorpõlve, tema aastaid kestnud otsinguid ja vaimset teekonda kuni budismi õpetuse sõnastamiseni.
Raamat on kokku pandud kaks tuhat aastat tagasi ja tugineb allikatele, mis on pärit budismi algusaegadest. Eriti väärtuslikuks muudavad „Lalitavistara“ autobiograafilise elemendiga tekstilõigud, kus Gautama räägib mälestusi ja kirjeldab oma meeleseisundeid. Osa neist on esitatud koguni mina-vormis sisekõnena.
„Lalitavistara“ pajatab muidugi ka peamised seigad Buddha elust. Näiteks selle loo, kuidas ta kohtab vana inimest, siis haiget ja lõpuks surnut. Nähtu vapustab teda väga ja ajendab elu mõtte üle järele mõtlema. Ta lahkub kodust, harib end mitme vaimse õpetaja juures, seejärel praktiseerib askeetide ränki harjutusi. Lõpuks mõtiskleb ta puu all ja taipab ehk jõuab budismini.
Teose lõpetab kuulus loeng budismi põhialustest, mille Buddha pidas 35-aastasena oma esimestele õpilastele, keda oli viis. Sellest algas tema õpetuse võidukäik.
Raamatu sissejuhatuses kirjeldatakse ajalises järgnevuses, kuidas Gautama jõudis budismi alusvaadete sõnastamiseni ja mis need „Lalitavistara" järgi on. Lõppu on lisatud budismi mütoloogia sõnastik ning nimede, nimetuste ja vaimsete mõistete seletused.
Raamat jätkab sarja „Taipamisõpetus: budismi klassika“, kus avaldatakse eesti keeles iidsed teosed, mis panid budismile aluse. Eelmine oli Buddha loenguraamat „Nidānasaṃyukta“. Järgmisena ilmub teadvusületuse suurteoste kogumik „Prajñāpāramitā“. Kõik sarja teosed tõlgitakse sanskriti keelest.
kirjastus MR Piller, 2024
trükikoda Greif
192 lk, kõvad kaaned
© tõlge sanskriti keelest MHR
ISBN 978-9985-9596-7-1
ISBN 978-9916-4-1951-9 (Budismi klassika)